Zapewne wiele osób, których głównym narzędziem pracy jest komputer, spotkało się z terminem takim jak serwer. Najczęściej słyszymy o nim w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do potrzebnych nam narzędzi, a przyczyną tego może być np. aktualizacja, migracja, konfiguracja, czy też najgorszy scenariusz – awaria. Jak odpowiednio uruchomić serwer, aby każdy z wymienionych scenariuszy nie zakłócił naszej pracy?
Choć tak naprawdę niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę jak wygląda serwer i co tak naprawdę robi, to na sam dźwięk tego słowa wiemy, że to coś poważnego. Jest to spowodowane tym, że niezależnie od stopnia zaawansowania w dziedzinie IT domyślamy się, że pełni on jakąś ważną rolę i jego awaria może wpływać na wielu, a nawet wszystkich pracowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać sprzęt oraz przewidzieć różne scenariusze awarii, ponieważ zbyt pochopne decyzje mogą w przyszłości nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje.
Nierzadkim widokiem jest to, że baza danych ważnego programu z punktu widzenia przedsiębiorstwa działa na komputerze stacjonarnym, do którego mają dostęp pracownicy. Brak monitoringu komponentów sprzętowych, raid czy kopii zapasowych. W efekcie awaria powoduje bezpowrotną utratę wszelkich danych, jakie gromadziliśmy na naszym serwerze. Jeżeli mamy backup, to niestety musi wszystko przygotować na nowo – wymiana komputera, instalacja systemu, instalacja programów i usług koniecznych do prawidłowej pracy programu, import i podpięcie backupu, konfiguracja pod prawidłowe jego działanie, konfiguracje sieciowe, itd. Podsumowując, potrzebujemy dużo czasu i szczęścia, aby przywrócić w pełni nasze usługi.
Aby zapobiec tego typu problemom, należy wziąć pod uwagę inwestycję, która mimo wszystko zapewni nam bezpieczeństwo i integralność danych. Co więcej, odpowiednio dobrany serwer może zastąpić nam kilka takich komputerów dzięki technologii wirtualizacji. Tym sposobem inwestując w jeden serwer fizyczny, możemy na nim uruchomić kilka serwerów wirtualnych – bazy danych, kontroler domeny, czy inne przydatne programy i usługi. Jedną z najważniejszych cech wirtualizacji jest to, że każdy nasz serwer tak naprawdę ma postać zwykłego pliku, co pozwala na bardzo łatwe tworzenie backupów, a przywrócenie usługi po awarii serwera ogranicza się tylko do podmiany pliku z backupu. W ten sposób przywrócenie działającej usługi może nam zająć zaledwie kilka minut. Oczywiście taki serwer fizyczny wyposażony jest również w odpowiedniej klasy procesor, dyski i pamięć RAM, co w efekcie umożliwia stabilną pracę.
Oczywiście zalet posiadania serwera jest więcej, dlatego jeżeli planujemy rozwój oprogramowania i usług w firmie, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup odpowiedniego serwera, niżeli dokładanie starych komputerów do naszej serwerowni. W przypadku, gdy mamy już serwery usług skonfigurowane na zwykłych komputerach stacjonarnych – nic straconego, można je zwirtualizować, dzięki czemu zamiast kilku niepewnych komputerów, będziemy mieli jeden solidny serwer. Dlatego jeżeli chcielibyście zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość pracy swoich najważniejszych programów, a nie wiecie jak się za to zabrać – zapraszamy do kontaktu. Doradzimy dobór serwera, skonfigurujemy go, zwirtualizujemy już istniejące systemy, zautomatyzujemy backupy, a także pomożemy we wdrożeniu nowych rozwiązań na różnych platformach.